Wycieczka klas 4cs i 4gs do Pragi

Dodano:

W dniach 20-21 października 2022 roku klasy 4cs i 4gs pojechały na dwudniową wycieczkę Ołomuniec - Praga. Były to dni pełne wrażeń. W pierwszy dzień zwiedzaliśmy piękne stare miasto na Morawach – Ołomuniec. Z sympatyczną panią przewodnik zobaczyliśmy na Górnym Rynku odnowiony Ratusz, gdzie znajduje się od XV w. zegar astronomiczny z poruszającymi się figurkami, wybijający kuranty. Rynek okalały piękne domy kupieckie i kamienice mieszczańskie. Spacerując zobaczyliśmy secesyjną Willę Primavesi, Dom Hausenschildów, Kamienicę pod Złotym Jeleniem, Kamienicę pod Czarnym Koniem, Aptekę pod Salwatorem i inne. Odwiedziliśmy również Dolny Rynek z ciekawą Kolumną Mariacką. Na koniec zwiedziliśmy gotycką Katedrę Świętego Wacława.

Następnie wybraliśmy się na Morawski Kras gdzie w Narodowym Rezerwacie mieliśmy możliwość zwiedzić dolomitowe jaskinie Punkvy, które składały się z części suchej i wodnej. Oprócz podziwiania urokliwych krzemiennych gzymsów i listw wystających ze ścian i stropów podziwialiśmy nacieki, które oprócz klasycznych kształtów tworzą ciekawe, ekscentryczne formy. Dodatkową atrakcją zwiedzania było przepłynięcie łódeczkami podziemną trasą.

W drugi dzień zwiedzaliśmy Pragę. Przez cztery godziny towarzyszyła nam pani przewodnik, która podzieliła się z nami cennymi informacjami o zabytkach i innych osobliwościach stolicy Czech. Zaczęliśmy od dzielnicy zwanej Malá Strana pełnej pięknych barokowych pałaców, malowniczych kamieniczek, wąskich uliczek, zaułków i zabytkowych kościołów. W drodze do Starego Miasta zobaczyliśmy klasztor norbertanów na Strahowie, zwiedziliśmy renesansowy Pałac Schwarzenbergów na Hradczanach oraz archikatedrę Świętego Wita, Wacława i Wojciecha.  Minęliśmy po drodze jedną z najwęższych na świecie uliczek z sygnalizacją świetlną, ścianę Johna Lennona z kolorowym graffiti, muzeum Franza Kafki z bardzo ekscentryczną rzeźbą autorstwa Davida Cernego. Duże wrażenie zrobił słynny średniowieczny Most Karola łączący dzielnice Malá Strana i Staré Město, z charakterystycznymi barokowymi posągami, w tym figurą św. Jana Nepomucena. Koniec naszego spaceru był przy Ratuszu Staromiejskim, na którym znajduje się praski Orloj, czyli średniowieczny zegar astronomiczny znajdujący się na południowej ścianie ratusza. Tego samego dnia popołudniu udaliśmy się w drogę powrotną do Rzeszowa. Urok Pragi i Ołomuńca, piękna pogoda, która cały czas nam towarzyszyła, miła atmosfera sprawiły, że wycieczka do Pragi na długo pozostanie w naszej pamięci.

Opiekunami wycieczki byli: Katarzyna Miśta, Anna Świerk i Izabela Kaniuch.