Dzieje szkoły zwanej obecnie Zespołem Szkół Elektronicznych liczą już ponad osiemdziesiąt lat. Pomysł stworzenia w Rzeszowie szkoły zawodowej kształcącej dla potrzeb miejscowego rzemiosła i drobnego przemysłu narodził się już w roku 1925. W tym to roku zostało założone Towarzystwo Prywatnej Szkoły Przemysłowej, którego członkami byli właściciele zakładów przemysłowych, kupcy i znaczniejsi rzemieślnicy.
2 października 1930 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego we Lwowie zezwoliło na założenie Szkoły Rzemiosł Towarzystwa Prywatnej Szkoły Przemysłowej w Rzeszowie. 27 października rozpoczęła się nauka w nowootwartej 3-letniej szkole ślusarskiej. Szkoła mieściła się w oddanym jej przez Radę Miejską budynku przy ul. Lwowskiej 25. Jej dyrektorem został Witold Blauth, który sprawował tę funkcję do 1939 r. Pierwsze maszyny uzyskano po likwidacji Szkoły Zawodowej w Drohobyczu. Otwarto tylko jedną klasę, liczącą tylko 17 uczniów, z których zaledwie 11 otrzymało w roku 1933 świadectwa ukończenia szkoły.
W tym też roku powstała drużyna harcerska, zorganizowano bibliotekę (początkowo 600 tomów) oraz założono świetlicę, wyposażoną między innymi w odbiornik radiowy, co na owe czasy było luksusem. Tę tradycę bycia "na czasie" z nowinkami technologicznymi szkoła stara się utrzymywać do dziś, czego świadectwem mogą być doskonale wyposażone pracownie.
Gwałtowny rozwój szkoły nastąpił w związku z budową Centralnego Okręgu Przemysłowego, którego Rzeszów był jednym ze znaczących punktów. Dowodem tego był fakt zgłoszenia się w roku 1937 aż 255 kandydatów, z których przyjęto tylko 99, otwierając drugi oddział klasy pierwszej. Niestety szkoła popadła w długi. Budżet szkoły tworzyły składki, tak zwane czesne, uczniów w wysokości 10 - 11zł miesięcznie. Dla nowych uczniów zabrakło miejsc w busach (ponad 60% dojeżdżających). Mimo trudności, w 1938 roku zbudowano warsztaty szkolne - pomogła wtedy Rada Miasta, która szkołę wzięła w opiekę. 3.VIII.1938 dzięki staraniom Rady Miasta i Towarzystwa Szkoły Przemysłowej Ministerstwo Wyznań i Oświecenia Publicznego przemianowało Szkołę Rzemiosł na 3-letnie Gimnazjum Mechaniczne TPSP. W 1939 roku dyrektorem szkoły od kwietnia zostaje inż. Rudolf Reitmajer. 12 maja WMiOP nadało szkole statut państwowej szkoły zawodowej. Dalszy rozwój szkoły przerwała wojna...
W minionym 80-leciu szkołę opuściło ok. 15 000 absolwentów w tym ok. 4 000 robotników wykwalifikowanych. Wielu z nich kontynuowało i kontynuuje naukę na wyższych studiach, z których największą popularnością cieszą się: Politechnika Rzeszowska, AGH, politechniki we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, uniwersytety i szkoły pedagogiczne.